סיור חינם ברומא – בעקבות קראווג'יו סיורים ברומא – אומבריה

איך לראות את קראווג'ו, בסיור ברומא בחינם!

סיור חינם ברומא - בכקבות קרוואג'יו
קרוואג'יו - פורטרט עצמי


על קראווג'יו האומן כתבתי לא מעט, גם פה באתר וגם בדף הפייסבוק, אבל איפה אפשר לראות עבודות שלו בחינם ברומא?! על זה בדיוק תקראו כאן.

ברומא יש כמעט אין סוף כנסיות, למי מהן כדאי להיכנס? מי מהן מחביאה אוצר בלתי נתפס של יצירות של גדולי האומנים?

לחלק מהכנסיות ברומא יש חזית צנועה, אך הן טומנות בתוכן שפע של הפתעות מדהימות. במסלול סיור חינמי ברומא המוצע כאן, נגלה שלוש מהכנסיות הללו.

אחד מאמני הרנסאנס החשובים ביותר היה מיכלאנג'לו מריסי, המכונה קראווג'יו (השם מיכלאנג'לו כבר היה תפוס ע"י מפורסם אחר..). חייו של קראווג'יו היו פרועים למדי ושימשו לו כמקור ההשראה העיקרי לכמה מיצירותיו המפורסמות ביותר, רובן נמצאות ברומא והן שוכנות בכנסיות ומוזיאונים חשובים.

סגננו המיוחד הוביל והשפיע על אמנים רבים אחריו בתקופת הבארוק, ביניהם רובנס, ורמיר, רמברנדט, חוסה דה ריברה, ג'ובאני לורנצו ברניני וולסקס.קראווג'יו התפרסם ונודע בעולם כולו, אך מה שלא כולם יודעים הוא שלפחות ב 6 מהעבודות שלו ניתן לצפות בחינם! וכן ניחשתם נכון - בכמה מהכנסיות שהכניסה אליהן חינם והחזית הצנועה שלהן ממש, אבל ממש לא מעידה על היופי והפאר המצוי בהן.

אם אתם אוהבים אמנות, אל תפספסו את המסלול המקסים הזה שיוביל אתכם דרך המרכז ההיסטורי של רומא, בין יצירות המופת של האמן הגדול הזה.

עקבו אחרינו ולא תצטערו!

קישור למפה עם תחנות העצירה במסלול


סיור חינם ברומא


מסלול הסיור ברומא סביב 3 כנסיות ברומא בהן ניתן לצפות בחינם ב6 יצירות מופת מאת קראווג'ו


במהלך מסלול זה תבקרו ב -3 כנסיות, שבתוכן יצירות של קרוואג'יו וכמובן של עוד אמנים נפלאים. אבל לא רק כנסיות תפגשו, גם כיכרות נהדרות יקרו בדרככם. מסלול הטיול שלנו, מתחיל למעשה בפיאצה דל פופולו הגדולה ולבסוף מסתיים באחת הכיכרות היפות בעולם: פיאצה נבונה.

בנוסף, חשוב לדעת שכל העבודות הללו נוצרו על ידי קראווג'ו במיוחד למקום הספציפי בו הן נמצאות גם בימינו, עובדה שתעשה את הביקור במקום מלהיב עוד יותר. תוכלו להבין ולהזדהות לחלוטין עם האווירה שהאמן רצה ליצור ולהעביר לצופה.

הבזיליקה של סנטה מריה דל פופולו ברומא

סיור חינם ברומא - כנסיית סנטה מריה דל פופולו ברומא
כנסיית סנטה מריה דל פופולו

נצא מפיאצה דל פופולו הגדולה, ונתחיל את טיול האומנות בעקבות מיכלאנג'לו מריסי - קראווג'ו.

התחנה הראשונה של מסלול הטיול היא בזיליקת סנטה מריה דל פופולו, וליתר דיוק, קפלת צ'ראסי שבה נמצאות שתי יצירות מאת קרוואג'יו שאין להחמיץ. (בנוסף ניתן לראות במקום גם יצירות של רפאל וברניני).

יצירותיו של קרוואג'יו פה הן 'צליבתו של פטרוס הקדוש' ו'ההתגלות בדרך לדמשק'.

שני הציורים הוזמנו מקראווג'ו בספטמבר 1600 על ידי הקרדינל טבריו צ'רסי, באותה תקופה גזבר האפיפיור קלמנס השמיני. שתי היצירות משדרות אקספרסיביות יוצאת דופן ומציגות את סגנונו החדשני של קראווג'ו


סיור חינם ברומא - ליבתו של פטרוס הקדוש מאת  קארווג'ו
צליבתו של פטרוס הקדוש מאת קארווג'ו

סיור חינם ברומא - התגלות בדרך לדמשק מאת קרוואג'יו
ההתגלות בדרך לדמשק מאת קרוואג'יו

קראווג'ו מדגיש את 'הסיפור' שבציור על ידי שימוש ב'תאורה'. אבל, בעיקר, מה שמפתיע יותר מכל הוא האנושיות של כל הדמויות המוצגות ולא רק הקדושים.שלא כמו מה שמצופה באותה תקופה, אין תיאורי גבורה או שינויי צורה פלאיים, רק סצנות חיים המתוארת בריאליזם טרגי.

הדבר נגלה במיוחד ב'התגלות בדרך לדמשק', הסוס המופיע ממלא חלל גדול בהרבה מהמרחב שממלאה דמותו של הקדוש בתוך הסצנה המתרחשת באורווה חשוכה ולא במקום פתוח, כפי שטוען הסיפור.

הריאליזם כה עז, עד כי החוקרים חושבים שקראווג'ו השתמש בכמה וכמה דוגמנים אנושיים. קראווג'ו החל לצייר את שתי היצירות בשנת 1600 וסיימן כבר בשנת 1601.

כנסיית סנטה מריה דל פופולו נחשבת לאחת המרשימות בעיר, נבנתה בשלהי המאה ה-15. בנוסף כדאי לשים לב במיוחד גם לקפלה הנהדרת, של משפחת קיג'י, שאותה צייר רפאל ולפסל הנהדר של ברניני – דניאל, שנמצא בקפלה.


סיור חינם ברומא -קרת המוזיאקה קפלה צ'יגי מאת רפאל