top of page

סיור בותיקן

סיור בוותיקן ,  עם ילדים ?

 

הגעתם לרומא, הפעם עם הילדים. מסגרת הזמן מוגבלת ואתם מחפשים עוד בילוי ואולי קצת תרבות, בכל זאת רומא.. האם סיור בוותיקן מתאים? 

הותיקן - הוא אתר מפורסם מאוד ולכן גם לרוב עמוס מאוד. לחובבי האומנות, היסטוריה, אגדות וסיפורים מעניינים , זאת בהחלט יכולה להיות גולת הכותרת של החופשה ברומא.

תאמינו או לא, ילדים מוצאים המון עניין בין אוצרות הותיקן , ומה שמתרחש בתוכו. מאחר והדמיון שלהם פעיל ביותר הם יכולים לראות, להבין ולהנות ממש כמו המבוגרים, אם לא יותר מכך. יש המון דברים לראות, סיור בוותיקן עם ילדים, הסוד הוא להכין אותם לביקור ולרתק אותם כאשר הם שם. לאור הניסיון הרב שיש לי בעבודה והדרכה של ילדים (המרותקים לסיורים!!!) הנה כמה מהדברים אותם נראה בסיור שילדים מאוד אוהבים

 

נראה ונספר על הרקולס האגדי.

המיתוסים היווניים, המהווים את הבסיס לכל המיתולוגיה הרומית, מהווים את אחד הבסיסים הטובים ביותר לכל מספר סיפורים בכלל. בעוד הגרסאות המקוריות כוללות כמות נכבדה של סקס ואלימות, ישנן אנתולוגיות שונות לילדים,  של המיתוסים היווניים הקלאסיים, המציגים את הדמויות הססגוניות והדרמות המרתקות של העולם הזה, תוך ריכוך ועידון. עם החיבור אל המיתוסים,  הילדים ירגישו את העוצמה וההכרה בפסלים של הרמס / מרקורי, ויבינו  את הטרגדיה המסתתרת בגפיים המעוותות של לאוקון ובניו.

הם יוכלו להתפעל מהטורסו של הרקולס בלוודרה. הצצה בפסלים ובתמונות בליווי סיפורים מרתקים רק יגבירו את ההנאה של הילדים. אחרי שתלמדו על הגיבורים המיתולגיים המוצגים בותיקן, המשך החופשה שלכם ברומא תראה אחרת לגמרי. בכל פעם שתתקלו עם הילדים בפסלים הפזורים ברחבי העיר ובכיכרות, תוכלו לזהות עוד דמויות מסיפורי המיתולוגיה, ויש לא מעט כאלה. החל במקדש הווסטות בפורום הרומי ועד לתיאור אוקינוס במזרקה של טרווי, ההכרות עם  המיתולוגיה היוונית תגרום לעיר להתעורר.

תכננו את זמן הביקור.

שימו לב לעונה בה אתם מגיעים ולפי זה תכננו את ההגעה למוזיאון. אם אינכם יכולים להגיע עם שעת הפתיחה המוקדמת ביותר בבוקר, העדיפו את שעות אחר הצהריים, שבהם המוזיאון רגוע יחסית. שעות העומס המירבי הן בין 9:30- 14:00, לילדים וגם לכם עדיף להגיע בזמנים הנוספים.

דאגו להגיע עם ילדים שבעים, סיור וותיקן לוקח זמן. ילדים רעבים לא יהיו קשובים (ומה אתכם..?). מומלץ שיהיה בקבוק מים

כדי להכין אותם לפני תוכלו -

ללמד אותם את הסיפורים מאחורי האמנות באופן שיצית את הדימיון (לא יותר מדי, תשאירו לי גם קצת...)

לתת להם משימות (אני יודע - אף אחד לא אוהב שיעורי בית, במיוחד לא כשהוא בחופשה. הנה כאן, טריק ישן שלי העובד טוב עם ילדים ומבוגרים כאחד).

לפני שתכנסו למוזיאונים של הותיקן תנו לילדים משימה ליצור "רשימת מועדפים". זה יכול להיות כללי מאוד, או סביב נושא מסוים, למשל. פסלים, ציורים, בעלי חיים, אלים, מפלצות, גיבורים, רשעים, אתם מחליטים יחד. אם אתם מכירים את המוזיאונים של הותיקן ,אתם יכולים להגדיר את המשחק כ"אני מרגל" ולתת להם הנחיות לחיפוש, מה הם צריכים לזהות במהלך הביקור. אפשר לתת להם פנקס ועפרון כדי שיוכלו לרשום הערות או אפילו לשרטט ולצייר אם יתאים להם. הם לא צריכים להיות מוכשרים מבחינה אמנותית כדי לשחק בלהיות אמן ליום אחד. האמנות גדולה, מעוררת השראה באנשים בכל גיל. סיור בוותיקן, לילדים, היא דרך נהדרת לפיתוח יצירתיות. טיפ : ביצוע הרשימה היא לא רק פעילות לילדים בוותיקן... אם אתם בעלי מודעות עצמית,לא רק תוכלו לשמש דוגמה לילדים, אלא תופתעו, כמה זה יכול לשפר גם את החוויה שלכם כמבוגרים.

עודדו את הילדים לשאול שאלות על דברים שמעניינים אותם ושראו במהלך סיור בוותיקן או (סיורים ברומא), זה לא הזמן להיות ביישנים!

היכולת לפתח הערכה לאמנות יכולה לקחת חיים שלמים.  ואפילו אם אתם מעריכים אמנות, הרי  לא תמיד הכל לטעמכם. אל תצפו מהצעירים להיות מוקסמים כמוכם, מאוספי הוותיקן.

קחו את הביקור הראשון שלהם כמבוא לאמנות, הזדמנות ללמד אותם כמה דברים על מהלך עבודת האמן. אם אתם מתמקדים בסיפורים, בצבעים ובמה שהם אוהבים,  הביקור יהפוך להנאה גדולה וחוויה משותפת לכולכם יחד.

ומה עם בני העשרה?

תתפלאו, אבל מנסיוני, בני העשרה עם הפנים במסכים, נוטים לשכוח אותם לכמה שעות, העושר החזותי והעוצמה יעשו את שלהם.. גם להם אגב אפשר להציע לקרוא מעט רקע על הותיקן, באייפון כמובן...

גיבורי ילדים בוותיקן
bottom of page