top of page

אומבריה איטליה -חבל אומבריה - טיול כוכב באומבריה - אטרקציות באומבריה

אורבייטו - אומבריה איטליה

אומבריה איטליה
אומבריה איטליה

הפעם הראשונה שהגעתי לאורבייטו שבאומבריה היתה ממש במקרה. הייתי בביקור באיטליה (הרבה לפני עידן האינטרנט עם המידע הזמין ולפני שאיטליה הפכה להיות ביתי), בדרך מהצפון לכיוון רומא לטיסת לילה לישראל נשאר לאשתי ולי חצי יום פנוי. 'מה עושים'? שאלתי, 'רד מהאוטוסטרדה ונראה לאן נגיע...' הציעה אשתי. ללא ספק אחת הפעמים היותר מוצלחות בהן הקשבתי לאינטואיציה שלה. עקבנו אחר השלטים שהורו על אורבייטו, ORVIETO, ובאמת לא ידענו מה נמצא שם.

העיר שוכנת על מצוק אדיר ממדים (כמעט 400 מטרים) והגישה אליה נמשכת בפיתולים רבים במעלה ההר עד שמגיעים לחניונים בואכה העיר העתיקה. מול החניה המרכזית בעיר נמצאת הבאר של הקדוש פטריציו (פטריק). מדובר בבאר שנבנתה עבור האפיפיור קלמנט השביעי שנמלט לעיר מרומא 1527. הבאר שימשה כמקור אספקת מים לעיר בזמן המצור על אורבייטו. הבאר תוכננה על ידי אנטוניו דה סנגאלו והבנייה הושלמה בשנת 1537. רוחבה 13 מטר ועומקה 62 מטר, שני גרמי מדרגות ספירליים, כל אחד עם 266 מדרגות, מתפתל סביב פיר הבאר הגלילי. הם תוכננו כסליל כפול כך שהיורדים לאסוף מים לא נתקלו באלה העולים עם דליים מלאים. לבאר 72 חלונות אשר דרכם היא מוארת. כתובת בכניסה לבאר מספרת, בלטינית, 'שמה שהטבע לא סיפק, התעשייה רכשה '

תחילת ההתיישבות באורבייטו היא מהמאה ה 8 לפני הספירה. עם השנים התגוררו פה גם האטרוסקים (בחפירות ארכיאולוגיות נמצא פה המקדש החשוב ביותר של הפדרציה האטרוסקית. המקדש נחשב כמרכז הדת האטרוסקית, כך, בנוסף להיותה המרכז הדתי, אורבייטו האטרוסקית, הייתה המרכז הפוליטי, שם התאספו מנהיגי 12 הערים האטרוסקיות הגדולות של אותה תקופה). אחריהם הגיעו הרומאים, בשנת 264 לפני הספירה, אשר הגלו את תושבי העיר סמוך לאגם בולסנה. בימי הביניים התפתחה אורביאטו והיתה למדינת עיר עצמאית. העיר נהנתה מתקופה של עושר אשר הביא עמו התפתחות והתרחבות חשובה לרבות בניתם של המזרקה בפיאצה דלה רפובליקה, פאלאצו דל פופולו ופלאצו דיי סאטה. באותה תקופה אף התגורר בה האפיפיור אורבן הרביעי Iברומא התחוללה מלחמת אזרחים). אורבן הורה על הקמת הדואומו לצד ארמונו.

החל מהמאה ה -13, יריבות ארוכה, מרה ואלימה בין שתי משפחות אצילות מקומיות יצרה חוסר יציבות ומריבה אזרחית. המוות השחור בשנת 1348 גם לא פסח על העיר.

החל מהמאה ה 17, בעודה משויכת למדינת האפיפיור, המשיכה העיר להתפתח ולהתרחב בבניה של ארמונות ועוד.

אומבריה איטליה

אורבייטו נראית כאילו היא מנסה לגעת בשמים אבל אל תתבלבלו, יש פה חפירות תת קרקעיות שנעשו בסלע עליו יושבת העיר, העיר התחתית של אורבייטו. מערות אלה שימשו בין היתר כמרתפי יין ואחסון מזון, בורות מים ופירים. היום לבתים יש מחסן, באורבייטו המחסן של הבניין היה תת קרקעי. חוץ מהבאר של הקדוש פטריק אליה אפשר לרדת עצמאית, חלק מהמערות, הנקרות והבארות הללו נגישים אך רק בסיור מודרך של כשעה. אפשר לרכוש כרטיס (גשו למשרד התיירות הראשי הממוקם בפיאצה דל דואומו או לזה שנמצא בחניון הכניסה לעיר ליד הבאר של הקדוש פטריק), המציע כניסה לעשר האטרקציות המובילות, כולל המערות התת-קרקעיות, מערות ושבילים תת-קרקעיים אטרוסקיים בני יותר מ 2500 שנה.

בקרו במצודת אלבורנוז, מבצר עתיק ומרשים ששימש להגנה על העיר ואמצעי שליטה. בניית המבצר החלה בשנת 1364,היום יש בה פארק ציבורי ממנו ניתן ליהנות מנוף פנורמי נהדר של אומבריה.

אם לא יצא לכם להינות מהנוף ממבצר אלבורנוז, גשו לטורה דל מורו, Torre del Moro, שנבנה במאה ה -12 כסמל לבולטות ועוצמתה של העיר. המגדל נמצא במרכז העיר. גובהו מעל 40 מטר (הבניין הגבוה בעיר). טפסו לפסגה ותראו 360 מעלות של נוף עור נשימה. השעון המכני מתוארך מעבודות השיקום בשנת 1865, ושני הפעמונים הנושאים את סמלי האצילים והגילדות ממשיכים לצלצל עד היום כל רבע שעה במשך כל יום.

       מה עוד יש לראות?

  • Torre di Maurizio, על רחוב דל דואומו, נמצא מגדל שעון מימי הביניים משנת 1348. זהו אחד ממגדלי השעון העתיקים באיטליה. השעון שימש בעבר לפקח על דייקנות העובדים באתר הבנייה של הקתדרלה. ניתן לראות את המגדל מהכיכר דל דואומו.

  • מוזיאונים, כמובן. המוזיאון הארכיאולוגי הלאומי, הוקם בשנת 1982, וכולל אוסף משמעותי של ממצאים מבתי הקברות האטרוסקים, קרמיקה, חליפת ברונזה מלאה של שריון; מוזיאון פאינה, נוסד בשנת 1864 על ידי מאורו פאינה (משפחת פאינה מילאה תפקיד מרכזי בחיים הפוליטיים והכלכליים של האזור). האוסף מורכב מכ -3,500 חפצים שנאספו, בעיקר מטבעות. ממצאים מהקברים האטרוסקיים שהיו מחוץ לחומות, תכשיטים מזהב, כדים, אגרטלים בגוון אדום ושחור, ופלג גופו של פסל שיש יווני קטן המאה הרביעית; מוזיאון די אמיליו גרקו - בקומת הקרקע של ארמון האפיפיור, מוזיאון זה מכיל 32 פסלי ברונזה (כולל נשות העירום המפורסמות), ו 60 רישומים וליטוגרפיות של האמן הסיציליאני אמיליו גרקו (1913-1995), הוא מפורסם בעיקר בזכר האנדרטה שלו לפינוקיו בפארק קולודי בטוסקנה; Museum dell’Opera del Duomo, מוקדש לקתדרלה ותערוכותיו כוללות ציורים, פסלים, ריהוט קדוש ויצירות אמנות אחרות מהקתדרלה דואומו מימי הביניים ועד המאה ה -18.

אומבריה איטליה

לחובבי ההליכה מומלץ ללכת על האנלו דלה רופי Anello della Rupe. מדובר בשביל הליכה סביב הסלע, השביל, 5 ק"מ לערך אורכו, מקיף את הסלע העצון עליו יושבת העיר העתיקה. ההליכה נוחה ויש צורך רק בנעליים נוחות ובקבוק שתיה. שימו לב, אין תאורה לאורך השביל ולכן ההליכה בלילה אינה מומלצת. המסלול מסומן בשלטים קטנים ומחודדים מעץ ועליהם כתוב "Percorso Rupe" המצביעים על הדרך הנכונה של השביל (ישנם כמה מסלולים שם).מומלץ בעיקר לעצור מדי פעם ולהתפעל מהנוף המדהים המקיף אתכם.

אומבריה איטליה

מעבר לכל זה יש בעיר המון שכיות מחמד של חנויות בוטיק נהדרות, אומנים שונים המציעים את מרכולתם, אוכל משובח ויין מקומי טעים במיוחד.

מאז אותה הפעם הראשונה בה גיליתי לגמרי במקרה את הקסם של אורבייטו ביקרתי בה עוד עשרות פעמים. אם אתם יכולים הקדישו לעיר ולמקום לפחות יומיים כדי להכיר ולהתוודע טוב יותר אל המקום והאזור.

תהנו, ינון

אשמח להציע לכם מבחר אטרקציות ורעיונות לטיולים אתכם ובשבילכם: אסיזי ,

אומבריה איטליה .

טיול כוכב באומבריה

אחד היתרונות שיש לחבל אומבריה הוא הגודל הקטן שלו יחסית, מושלם  לטיול כוכב באומבריה

אומבריה איטליה

על אגריטוריזמו - אומבריה איטליה

אגריטוריזמו- מה זה? למה? למי מתאים?

שלוש סיבות מדוע אתם חייבים לעצמכם לנסות אגריטוריזמו באיטליה. ושלוש טעויות נפוצות שכמובן ננפץ

אומבריה איטליה

פסטיבלים באורבייטו - אומבריה איטליה

אורבייטו - העיר המיוחדת, היא גם מרכז להמון אירועים ופסטיבלים מיוחדים ושווים במיוחד. מגיעים?

פסטיבל מוזיקה 3.jpg
bottom of page