כיפת העולם - הפנתאון - סיורים ברומא

הפנתאון ברומא.

ראיתם כבר את הקולוסיאום? אולי עוד כמה אתרי עתיקות ברומא?


בדיוק כשחשבתם שראיתם הכל, יגיע מקומו של הפנתאון.

מתנשא מולכם במלא הדרו, 2000 שנה לאחר בנייתו וכמעט מושלם. לא צריך להיות אדריכל כדי לזהות שהפנתאון הוא יצירת מופת של אדריכלות ואמנות.

מיכאלאנג'לו, האמן הביקורתי, הכריז על הפנתאון שהוא עבודת מלאכים, ולא מעשה אנושי.

מהו הפנתיאון.

הפנתאון הוא מקדש לכל האלים הרומאים.


השם מורכב משתי מילים יווניות פאן, "הכל" ותאון, "אלוהי" - מקדש כל האלים.


בנייה:

הפנתאון הוקם על חורבות מקדש קדום מהמאה ה-8 לפנה"ס, מקדש לרומולוס המייסד האגדי של רומא. על פי האגדה הרומית, זהו המקום ממנו רומולוס, נישא לאחר מותו על ידי נשר והורם עימו אל השמים לשהות שם עם האלים.

הפנתאון נבנה בין 25 ל- 27 לפנה"ס, על ידי מרקוס אגריפס, יד ימינו של אוקטביוס (לימים ייקרא אוגוסטוס קיסר) .

המקדש היה חלק ממתחם שלם שבנה אגריפס לאחר הניצחון בקרב אקטיום בשנת 31 לפני הספירה (הקרב הימי בו גבר אוקטביוס על מרקוס אנטוניוס וקליאופטרה, ובו בעצם חוסלה הרפובליקה הרומית ונפתח העידן של רומא האמיפריאלית) בנוסף לפנתאון, נבנו גם מקדש נפטון ומרחצאות אגריפס.הרס ושיקום:

לאחר כ 105 שנה, בשנת 80 לספירה נהרס המבנה בשריפה וחודש ע"י הקיסר דומיטיאנוס . כעבור שלושים שנה נוספות, ב 110 לספירה, הפנתאון עלה שוב באש, לאחר פגיעת ברק. בשנת 120 לספירה הקיסר אדריאנוס בנה מחדש את המקדש, הפעם במתכונת הנוכחית והוא זה שהעניק לבניין את צורתו המעגלית הייחודית. הפנתאון המחודש ברומא ,כפי שאנו רואים אותו כעת, הוא בן 1900 שנה!

בתקופת שלטונו של אדריאנוס, הגיעה רומא האימפריאלית לשיאה והמבנה הנוכחי הוא ככל הנראה פרי גאונותו האקלקטית וטעמיו האקזוטיים של אדריאנוס, כולל חיבתו לתרבות היוונית.

למרות שהמבנה הנוכחי היה שונה מאוד מהמקור, אדריאנוס השמיש את הכתובת בחזית עם הכיתוב המקורי, המוקיר את הבנאי הראשון מרקוס אגריפס. תרגום הכתובת למי שלא קורא לטינית.. "הוא נבנה על ידי מרקוס אגריפס, בנו של לוציוס, הקונסול בפעם השלישית".


מתחם הכניסה – הפרונאוס

כניסה מושקעת במיוחד

במבנה הפנתאון משולב פרונאוס- שהיא אכסדרת עמודים חיצונית- מעין מבואת כניסה רחבה ומרשימה בסגנון יווני

בפרונאוס נישאים 16 עמודים קורינתיים מונוליטים (העשויים ממקשה אחת), מסודרים בשלוש שורות, גובהם יותר מ -14 מטרים וקוטרם 1.5 מטר, חלקם אפורים והאחרים מגרניט ורודה. העמודים שמשקל כל אחד מהם הוא כ 60 טון, הובאו מאסוואן שבמצריים. העברת העמודים הכבדים נעשתה בשיטה מיוחדת באמצעות השטה על דוברות בעת הצפת הנהר במצריים, לאחר מכן דרך הים התיכון ושוב ברפסודות בנהר הטיבר.


מהפיכה בפנתאון


מה שמיוחד בפנתאון הוא לא רק הארכיטקטורה או היופי החיצוני שלו, אלא גם העובדה שהוא מייצג מהפכה תרבותית אמיתית.

זה היה המקדש הראשון שנבנה עבור העם.

היום זה אך מובן מאליו, אבל בימי קדם המקדשים היו מקומות האסורים על פשוטי העם, רק אנשי דת היו רשאים להיכנס ועונש מוות היה צפוי למי שנכנס ללא רשות.

הפנתאון מבטל את התפיסה הזו ולראשונה נהגה הרעיון של מקום פולחן פתוח לכולם, שם יוכלו המאמינים לתקשר רוחנית עם האלים.

הפנתאון – רוחניות להמונים


התבוננות בחזית הבניין מצמררת בעוצמתה, אבל חכו עד שתראו מה יש בפנים...

העוצמה של המבנה יוצרת אפקט מכריע לנכנס. החלל הפנימי הענק והריק של הפנתאון, גורם לאדם להרגיש זעיר ובדיוק כך צריך להרגיש מול האלים...


חתך רוחב של המבנה


הפנתאון נחשב לרוטונדה, מבנה עגול עם כיפה. מושלם מבחינה מתמטית. המבנה תוכנן סביב כדור כשגובה הכדור - הכיפה שווה לרדיוס והוא כ44 מטר ויוצר איזון מושלם והרמוניה ייחודית, הרעיון במבנה הכדורי מציב את כל האלים באותה רמת חשיבות.יצירות אומנות


מסביב, נמצאות שבע נישות מפוארות בין שני עמודים קורינתיים, שם היו פסלי שבעת האלים הקשורים לפולחן כוכבי לכת: השמש, הירח, ונוס, שבתאי, צדק, מרקורי ומאדים. עם כניסת הנצרות, חלק מהנישות שימשו למזבחות קטנים עבור קדושים נוצריםהכיפה הגדולה בעולם – נס הנדסי