top of page

סיורים ברומא 

10 דברים שלא ידעתם על מזרקת טרבי  Fontana di Trevi

כל ביקור ברומא חייב לכלול את מזרקת טרבי ואף ביקור שלכם בעיר לא יהיה שלם אם לא עברתם פה. המזרקה נחשבת, ובצדק, לאחת מה מזרקות המרהיבות ביותר בעולם. אבל המזרקה לא רק יפה, יש עוד דברים נסתרים ומעניינים שכדאי לדעת עליה.

1. המזרקה היא מקור המים העתיק ביותר של תושבי העיר רומא. המזרקה המקורית במקום נבנתה עוד בימי הרומאים בנקודה בה נמצא סוף האקוודוקט בצומת של שלושה דרכים. שלושת הדרכים, tre vie, הם שהעניקו למזרקה את שמה, מזרקת שלושת הדרכים.

סיורים ברומא - אומבריה איטליה

2. סלווי לא היה הארכיטקט המקורי של המזרקה. בשנת 1730 האפיפיור קלמנס ה 12 ערך תחרות כישרונות לעיצוב המזרקה. מעצבים וארכיטקטים רבים ניגשו לתחרות ובסופה נבחר ניקולה סלווי לעצב את המזרקה, למרות שיש תיאוריות שהוא לא היה הבחירה הראשונה, אלא אלסנדרו גליליי, ארכיטקט מטוסקנה ומי שהיה קרוב המשפחה של גלילאו גליליי המפורסם, הוא זה שנבחר לעבודה, אך לאחר לחץ ציבורי, המטלה ניתנה לסלווי יליד העיר. יחד עם זאת, סלווי מעולם לא לא זכה לראות עבודתו מושלמת והוא נפטר בשנת 1751, לאחר שהשלים את רוב העבודה. בשנת 1762 נחנכה המזרקה באופן רשמי על ידי האפיפיור קלמנס ה 13 .

 

3. מימון בניית המזרקה היה הודות לאישור האפיפיור לערוך הימורים. הכנסות העיר ממשחקי הלוטו הלכו למימון בניית המזרקה. מהתבוננות במספר התיירים המגיעים למזרקה בכל יום, נראה שמדובר היה בצעד נבון מטעמו.

 

4. המזרקה בנויה ברובה מאבן שמקורותיה בנהר הטיבר החוצה את העיר, מאותו החומר בנוי גם הקולוסאום.

 

5. גובהה של המזרקה הוא כ 26 מטרים, רוחבה הוא כ - 20 מטרים. זרימת המים במזרקה היא של כ 80 אלף ליטרים כל יום! היום כמובן משתמשים במים ממוחזרים ולא במי שתייה כמו שהיה בימים הקדומים.

סיורים ברומא - אומבריה איטליה

6. קרוב ל 3,000 יורו מוטלים לבריכת המזרקה מדי יום על ידי המבקרים הרבים שמקיימים את המסורת במקום להשליך מטבע מעבר לכתף. מקור המנהג הוא מימי הרומאים שנהגו להשליך מטבע לאל המים שיברך את מסעם וישיב אותם הביתה בשלום. אומרים כי מי שישליך שני מטבעות ימצא אהבה ואם השלכתם שלושה אז תמצאו את עצמכם כבר מתחת לחופה, לא פלא שהמזרקה הזו מלאה בכסף כל הזמן... אחד הפירושים למנהג השלכת המטבע הוא גם להבטיח למי שזרק את המטבע כי הוא יחזור לאותו מקום עם מישהו או מישהי שהוא או היא אוהבים.

מה עושים עם הכסף אתם שואלים? ובכן, הוא לא מגיע לאל המים. עד לא מזמן נאסף הכסף על ידי ארגון צדקה הרוכש שוברי קניה במכולות ומחלק אותם לעניי העיר על מנת שיוכלו לרכוש מזון. לאחרונה החליטה עיריית רומא כי היא זו אשר תאסוף את הכסף ותשקיע אותו ברכיש מזון לנזקקים.

 

7. זה לא נחשב לפשע לקחת את המטבעות בריכת המזרקה (אם כי לא ראיתי אף פעם מישהו שניסה לעשות כן וגם לא הייתי ממליץ לעשות כן....), אולם זה לא חוקי ׳לדוג׳ מטבעות מבריכת המזרקה. בכל מקרה, אסור להיכנס לבריכה המקיפה את המזרקה. 

 

8. בשנת 1996 המזרקה ׳נצבעה׳ בשחור לכבד את זכרו של השחקן מרצ׳לו מסטרויאני ששיחק בסרט 'לה דולצ׳ה ויטה', בסצנה מפורסמת שצולמה במזרקה והפכה אותה למפורסמות בעולם (המזרקה ׳השתתפה בעוד סרטים רבים וטובים.

סיורים ברומא - אומבריה איטליה

9. בשנת 2007 ׳נצבעה׳ המזרקה שוב, הפעם בצבע אדום ומסיבות אחרות לגמרי. מעשה ונדליזם של זריקת צבע אדום לבריכה גרם לכך שגם המים היוצאים מהמזרקה הפכו לאדומים בגלל שהמזרקה משתמשת במערכת מעגלית של ניתוב ושאיבה של המים. מחשש לפגיעה באבן הופסקה עבודת המשאבות והמים רוקנו בטרם הצליחו לגרום לנזק כלשהו. אפשר רק לתאר את מבטיהם של התיירים במקום שחזו במים האדומים הניתזים מהמזרקה.

10. המזרקה כוללת את דמותו של נפטון אל הים, שפסלו ממוקם במרכזה כשלצדו עומדים הטריטונים וסוסי הים  המסייעים לו 'לשלוט' בים.

להמלצות על מקומות לינה בקרבת מזרקת טרבי ראו כאן

bottom of page