הקולוסיאום- המדריך השלם לכרטיסים ומסלולי הליכה למטייל העצמאי

קולוסיאום מוקטן.JPG

הקולוסיאום סמלה של עיר הנצח. המונומנט העתיק ואולי האמפיתאטרון המפורסם בעולם, שנבנה בשנת 70 לספירה מושך אליו אלפי מבקרים בכל יום ויום. כמו בכל אתר  רשמי, כך גם באתר של הקולוסיאום הכרטיסים הם  הזולים ביותר ברשת, אך לעיתים קרובות לא ניתן להשיגם  ובוודאי לא ברגע האחרון. . לעומת זאת כמעט  תמיד ניתן להשיג כרטיסים במשרדי כרטיסים אחרים כמו באתר האמין טיקטס. למעט בימי החרף, ההמלצה הגורפת היא לרכוש כרטיסים און ליין. 

אז אלו כרטיסים בעצם צריך לרכוש עבור ביקור בקולוסיאום ?

מבקרים רבים ברומא, לא שמים לב ולא ערים לכך שהכרטיסים לקולוסיאום הם בעצם גם כרטיסי הכניסה לפורום רומאנום ולגבעת הפלטין .

ניתן להיכנס עם כרטיס הכניסה פעם אחת לקוליסאום, פעם אחת לגבעת הפלטין ופעם אחת לפורום רומאנום- כל שלושת האתרים ביום אחד בלבד.  מכיוון שהפורום וגבעת הפלטין צמודים זה לזה, כדאי להיכנס אליהם ביחד ולאחר מכן להיכנס אל קולוסאום. יש לשים לב השעה המתוזמנת לכרטיס היא עבור הקולוסיאום בלבד. ההמלצה שלנו היא להיכנס קודם לגבעת הפלטין ולפורום רומאנום ורק לאחר מכן להגיע אל החלק מרשים ביותר שהוא הקולוסיאום עצמו. מעבר לבניית מידרג בסיור, יש יתרון נוסף לסדר הביקור הזה ועל כך בהמשך..

סוגי כרטיסים שונים  ואותיות קטנות

שימו לב ישנם סוגים שונים של כרטיסים, חלקם מיועדים למי שמגיע כחלק מסיור קבוצתי. ריכשו רק את מה שמתאים לכם. מומלץ לקרוא אותיות קטנות - הנה כאן קישור ישיר לרכישת הכרטיסים הרלוונטיים למבקר העצמאי.

הקישורים מתוך האתר הרשמי: אתר הקולוסיאום הרשמי . הכרטיסים לא ניתנים לשינוי או החזרה.

חשוב: יש להגיע אל  הכניסה המתאימה בקולוסיאום (עפ"י שעת הכרטיס) חצי שעה לפני הזמן הנקוב.. הכניסה הינה הראשית, אלא אם צויין- כניסה משער STERN.

למרבית הכרטיסים- יש אפשרות לבחור הדפסה ביתי (Print at home), רצוי לבחור באפשרות זאת ולהדפיס, אחרת מתקבל  וואוצ'ר אל המייל, אותו יש להמיר לכרטיס הכניסה  בדלפק מיוחד והדבר כרוך בהמתנה מיותרת. 

 

כל הכרטיסים כוללים כניסה אחת גם לפורום רומאנום וכניסה אחת לגבעת הפלטין ותקפים ל 24 שעות מרגע הכניסה הראשונה. התזמון הוא לשעת הכניסה לקולוסיאום. לפורם רומאנום וגבעת הפלטין הכניסה היא חופשית- פעם אחת - לפני או אחרי הקולוסיאום, ובמסגרת הזמן של 24 השעות.

הנה הכרטיסים שיכולים לעניין אתכם - המבקרים העצמאיים.

1.  כרטיסי כניסה רגילים בעלות 18 יורו למבוגר, 4 יורו לילד עד גיל 18 . מתאים למבקרים בפעם הראשונה ברומא,  הביקור מוערך לכ 3 שעות לכל האתרים. אם לא נותרו כרטיסי כניסה רגילים באתר הרשמי- אל ייאוש - תוכלו להשיגם כאן בקישור לאתר המצויין טיקטס

2. כרטיס רגיל עם אודיוגייד או וידיאוגייד בעלות 23.5 או  24 יורו למבוגר. לנוער וילדים לא ניתן לרכוש כרטיס במחיר מוזל באתר (בקופות המחיר 6 יורו לילד עד גיל 18).  מתאים למבקר בפעם הראשונה ברומא, ומי שאינו נרתע מהדרכה קולית או באמצעות הטלפון- אפשרי באנגלית בלבד. הביקור מוערך בכ 3 שעות.

3. כרטיס כניסה עם סיור באנגלית של 45 דקות בעלות 23 יורו למבוגר, 2 יורו לילד עד גיל 12, 7 יורו לנוער עד גיל 18 (מתאים למעוניינים בהדרכה רגילה באנגלית)

4. כרטיס כניסה עם סיור באנגלית של 3 שעות בעלות של 33 יורו למבוגר, 2 יורו לילד עד גיל 12, 17 יורו לנוער עד גיל 18. (מתאים למעוניינים בהדרכה מעמיקה באנגלית)

5.  כרטיס כניסה הכולל סיור מודרך באנגלית, של שעה ורבע באנדרגראונד- החדרים שמתחת לבמה, בעלות של 27 יורו למבוגר, 2 יורו לילד עד גיל 12, 11 יורו לנוער עד גיל 18- הכניסה משער STERN (מתאים למי שמתעניין במכניזם שפעלו במקום- המעליות וחדרי הגלדיאטורים)

6. כרטיס כניסה-הכולל סיור מודרך באנגלית של שעה וחצי באנדרגראונד- הקומה התת קרקעית + עלייה לקומה השלישית בעלות של 33 יורו למבוגר, 2 יורו לילד עד גיל 12, 17 יורו לנוער עד גיל 18- הכניסה משער STERN  (הסיור מאפשר תצפית מרהיבה על הקולוסיאום והפורום רומנו)

7. כרטיס סופר- כתוספת לאחד מסוגי הכרטיסים (1-6), מאפשר תוספת כניסה ל 7 אתרים מיוחדים בתוך גבעת הפלטיו והפורום הרומאי- עלות 18 יורו, אין הנחות לילדים. שבעת האתרים סגורים בימי שני, ובנוסף יש לתזמן את הכניסות ולבחור שעה מדוייקת. שעות הפעילות מוגבלות מהבוקר ועד שעות הצהריים בלבד.(למתעניינים בארכיאולוגיה והיסטוריה- מזומנת הנאה צרופה)

8. הקולוסיאום בלילה- סיור מודרך באנגלית של שעה ורבע, הכולל את קומת האנדרגראונד- החדרים שמתחת לבמה עלות- 24 יורו למבוגר, לילדים בגיל 6-12 המחיר 22 יורו. הסיור אינו פעיל בימי ראשון וכן בחורף בין ה 7 בינואר ועד ה 21 באפריל כולל. (מראה מרהיב של הקולוסיאום המואר בלילה וכן מבט מעניין על חדרי הגלדיאטורים והמכניזם של המעליות שפעלו במקום).

למרבית הכרטיסים המיוחדים, יש להזמין כרטיסים זמן רב מראש, אך אל ייאוש, תמורת עמלה נוספת, כמעט תמיד ניתן להשיג כרטיסים אלו ואף כרטיסים עם וריאציות שונות של הדרכה- כל אלו באתרי הכרטיסים כמו כאן באתר טיקטס. הקפידו לקרוא אותיות קטנות ולבחור את הכרטיס הנכון לכם. 

פורום רומאנו מוקטן.JPG

הקולוסיאום, פורום רומאנום וגבעת הפלטין שלושה אתרים צמודים 

עבור מישהו שלא מכיר את רומא ומנסה לפענח את המקום ,ייתכן וזה מעט מבלבל. כאן למטה תראו תוכלו לראות במפה, מבט כללי על שלושת החלקים, שיוכל לעזור לכם להבין את ההבדלים בין שלושת האזורים המפורסמים האלה.  נסביר איך הכרטיסים עובדים עבור לכל אחד ואחד מהחלקים האלה וכן איך למצוא את נקודת החן האהובה עלינו  - המוזיאון הרומי בגבעת הפלטין.

מפה חדשה.JPG

פורום רומאנום נמצא מערבית לקולוסיאום והוא למעשה העיר העתיקה של רומא, המקום האמיתי בו התרחשה ההיסטוריה. תהלוכות, משפטים פליליים, בחירות  ותככים הכל התרחש כאן. זהו האתר בו ישב הסנאט המקורי  ולשם הובאה גופתו של יוליוס קיסר לאחר ההתנקשות בו.

ניתן למצוא פה את  חורבותיהן של כמה מהמבנים העתיקים והחשובים ביותר ברומא בפורום או בסמוך לו.

תצפית על םורום רומאנו.JPG

כאמור הכרטיס שרכשתם לקלוסיאום נותן לכם כניסה גם לפורום, אבל תזכרו שבכל מקרה יש להגיע לקולוסיאום עצמו בשעה הרשומה על הכרטיס.  זמן הביקור המוערך בפורום הוא כשעה וחצי ועוד כחצי שעה- שעה,  עבור גבעת הפלטין. נקודת חן מומלצת ופחות מוכרת היא המקדש של רומולוס שעדיין נמצאות בו הדלתות המקוריות והענקיות מברונזה,  והמנעול שלהן עדיין עובד!

טיפ חשוב: ניתן לרכוש את הכרטיס המשולב לקולוסיאום ולפורום ולגבעת הפלטין בשתי קופות נוספות- הקופה בכניסה לפורום רומאנום וכן בקופה בכניסה לגבעת הפלטין. בקופות אלו התורים בדרך כלל קצרים יחסית, אך שימו לב, בקופות אלה יש סטוק קבוע של כרטיסים ובעונת התיירות, הם מתחסלים די מהר ולכן ההמלצה היא להגיע לכאן לפני הצהריים, לרכוש כרטיס ולהתחיל בביקור בגבעת הפלטין או בפורום, לבקר בשני המתחמים ועם אותו כרטיס לעבור לאחר מכן אל הקולוסיאום. לתקופת החורף זהו יתרון נוסף, קניית הכרטיסים בקופות ולא מראש באינטרנט, תאפשר לכם גמישות, אל תקבעו מראש מתי תבקרו באתר, אלא על פי מזג האוייר בזמן החופשה. הגיעו ביום המתאים בשעות הבוקר אל קופות גבעת הפלטין (או הפורום), תוכלו לרכוש בזריזות את הכרטיס ולבקר בכל שלושת האתרים. מפת גוגל למיקום הקופות 

קופה והכניסה לגבעת הפלטין (כרטיסי כניסה לקולוסיאום)- הכניסה המומלצת


קופה והכניסה לפורום רומאנו


   

 

הערה חשובה:
למרות כל האמור לעיל, נכון לימם אלה בעקבות הקורונה, כרגע ועד להודעה אחרת, אין מכירת כרטיסים בקופות הפיזיות. הכרטיסים נמכרים אונליין בלבד. מקבלים וואוצ'ר שיש להמירו בכרטיס פיזי.

ניתן למשוך את הכרטיסים ולהיכנס דרך כל אחת מהכניסות 

גבעת הפלטין השטוחה המתנשאת מעל הפורום היא המקום בו קיסרים בנו את ארמונותיהם ואכן 'פלטינה' היא המקור למילה 'ארמון'.

 כדי לבקר במקום המדהים הזה יש שביל בקצה המזרחי של הפורום, המוביל אל הפלטפורמה עליה בנה הקיסר אוגוסטוס את ארמונו הראשון. בהמשך, הקיסר דומיטיאן הפך את הארמון לבניין עצום המכיל בריכות שחייה, סאונות ומזרקות ואפילו אצטדיון ספורט. למעשה הוא האריך את כל הדרך עד לקצה השני של הגבעה כדי שיוכל להשקיף על סירקוס מקסימוס. שם יכול היה לשבת בנחת ולצפות במירוצי המרכבות (שהונצחו  בסרט הידוע  בן חור) ללגום יין ולהנות, ללא צורך במינגלינג עם ההמון הרומאי.

גבעת הפלטין מוקטן.JPG

כאן למעלה, בגבעת הפלטין, תמצאו כל מיני שכיות חמדה, נופים מדהימים על העיר, הוילה העירונית של ליביה ,אשתו של אוגוסטוס. המנהרות בהן השתמשו עבדי ארמון, כדי לקיים את הנשפים בכל מקום בו הקיסר בחר לאכול בו באותו היום וכמה מהדירות הטרום רומאיות העתיקות ביותר בעיר.

כשאתם בראש הגבעה אל תחמיצו ביקור באחת מנקודות החן הנסתרות.  מוזיאון הפלטין הנפלא והזעיר שהיה פעם ארמון בארוקי, ששכן בגנים הרנסנסיים  שהוקמו במאה ה 15 במרכז הגבעה. תוכלו להימלט מחום הקיץ ולצפות בשרידים שנאספו מהגבעה ותהנו מישיבה כיפית במיזוג האוויר בזמן שאתם צופים בתצוגה אורקולית של התפתחות גבעת הפלטין.  כדי להיכנס לוילות , למוזיאונים שבבגבעת הפלטין יש צורך לרכוש בנוסף את כרטיס הסופר (מס 7 ברשימת הכרטיסים). 

עדיף להתחיל בגבעת הפלטין ומשם להמשיך לכיוון הפורום שכן, הטיפוס מגבעת הפלטין לכיוון הפורום הוא מתון יותר וקל יותר מבחינת הליכה.  מעבר לכך,  בגבעת הפלטין אפשר לעשות תצפית יפה  לכיוון סירקוס מקסימוס וגם מקבלים מבט  רחב  על הפורום וכך יש איזשהי אוריינטציה ראשונית טובה לפני שנכנסים לפורום.

קישור למסלולי הליכה מומלצים במפת גוגל לטיול עצמאי, בתוך הפורום הרומאי וגבעת הפלטין

אם אין לכם זמן להיכנס לתוך האתרים או כמובן בנוסף לכניסה, תוכלו לערוך תצפיות יפות לכיוון הקולוסיאום והפורום. שתי נקודות תצפיות יפות על הקולוסיאום. ביו גשר- לגינה קטנה ומעט מוזנחת: קישור למפת גוגל

בסמוך נמצאת בזיליקת סן פייטרו אין וינקולי  המרשימה, שבה נמצא הפסל המפורסם, משה של מיכלאנג'לו.

את פורום רומאנום ניתן לראות מצפית מרהיבה במרפסת שעל גבעת הקפיטולין. קישור למפת גוגל

תצפיות קולוסיאום קטן.JPG
תצפית קןוסיאום קטן 2.JPG